Najčastejšie otázky od používateľov kryosáun

Celotelová kryoterapia je proces, pri ktorom je ľudské telo vystavené extrémnemu chladu, najčastejšie sa deje vo vnútri kryosauny alebo kryokomory. Účelom celotelovej kryoterapie je maximalizácia možnosti rýchlej a lepšej reakcie na zranenie, zvýšenie dlhodobej kondície tela a pozitívne estetické účinky na pokožku. Pojem kryoterapia pôvodne pochádza z gréckych slov “cryo”, čo znamená chlad a “terapia”, teda liečba. Pozitívne účinky kryoterapie sú využívané už stovky rokov, ale jej absolútny potenciál bol objavený len nedávno.
Akonáhle sa skončí procedúra a telo si privykne na bežné teplotné podmienky mimo kryosauny, dochádza k uvoľneniu ciev a svalov a tým k ich lepšiemu prekrveniu. Vznik podchladenia je nemožný, nakoľko procedúra trvá maximálne 3 minúty, čo je limit potrebný na spustenie pozitívnych účinkov. Celotelová kryoterapia urýchľuje zotavenie zranení a prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach.
Procedúra sa vykonáva v kontrolovanom prostredí našej kryosauny a klienti sú celý čas monitorovaní bezpečnostnými opatreniami a vyškoleným personálom. Naše kryoterapeutické zariadenia spĺňajú normy ochrany zdravia a bezpečnosti v desiatkach krajín, čoho dôkazom je, že naše zariadenia využívajú klienti vo viac 30-tich rôznych krajinách sveta.
Všetci prevádzkovatelia kryoterapeutických zariadení musia dodržiavať pokyny pre bezpečnú prevádzku. V našich kryosaunách sa denne vykonáva viac ako 10 000 procedúr s perfektnými bezpečnostnými výsledkami.
Všeobecne platí, že kryoterapia je veľmi bezpečná a dobre tolerovaná, najmä ak je vykonávaná vyškoleným personálom. Najčastejšie riziká spojené s kryoterapiou možno nájsť na zozname kontraindikácií, najväčšie riziká celotelovej kryoterapie však súvisia s kardiovaskulárnym systémom,
Kontraindikácie na celotelovú kryoterapiu zahŕňajú: tehotenstvo, vysoký krvný tlak, nestabilný koronárny syndróm, srdcovú arytmiu, všetky ochorenia kardiovaskulárneho systému, srdcové implantáty, arteriálne problémy,
Klientom odporúčame konzultáciu u svojho lekára, aby vylúčil akékoľvek kontraindikácie súvisiace so zdravotným stavom.
Celotelová kryoterapia je určená najmä pre športovcov a aktívnych ľudí, ktorí hľadajú spôsob ako posilniť svaly a vhodný spôsob regenerácie. Kryoterapia je vhodná aj pre klientov po úrazoch, zraneniach a ľudí trpiacich trvalými chronickými bolesťami a zápalmi.
Operátori CRYO XC™ poskytnú klientom suché ponožky, rukavice a ochrannú obuv. Mužom sa počas procedúry odporúča nosiť spodnú bielizeň, dámy môžu mať na sebe v prípade potreby krátke nohavice a tielko.
Systém kryosauny transformuje kvapalný dusík na extrémne chladnú paru, ktorá vstupuje do kabíny s cieľom znížiť povrchovú teplotu pokožky klienta v priebehu 1,5 – 3 minút.
Počas procedúry je telo stimulované k uvoľňovaniu endorfínov, ktoré telo dobíjajú energiou. Účinky každej kryoterapeutickej procedúry trvajú približne 4 až 5 hodín.
Klientom sa po procedúre odporúča niekoľkominútová (10-15 min) fyzická aktivita (stacionárny bicykel, bežecký pás a pod.), ktorá vyvolá rýchlejší proces vazodilatácie, teda rozšírenia ciev a následne lepšie prekrvenie tela a orgánov. Toto nie je možné uskutočniť napr. po procedúre v ľadovom kúpeli.
Pred procedúrou ani po nej nie je nutné osprchovať sa. Klienti zostávajú počas celého trvania procedúry v suchom a čistom prostredí.
Vďaka lekárskym odborníkom dokážeme dnes lepšie pochopiť účinky kryoterapie na chronické zápaly.
Základný princíp celotelovej kryoterapie spočíva v obrannej reakcii tela na extrémny chlad, čo vyvoláva dočasnú ilúziu, že telo sa dostáva do stavu podchladenia (hypotermie).
V rámci športovej prípravy sa odporúčajú pravidelne opakované procedúry, ktoré znižujú riziko vzniku zápalu, zlepšujú kondíciu a prispievajú k celkovému zvýšeniu energie tesne pred tréningom alebo športovým výkonom.
Ak vám často býva chladno a nie ste práve fanúšikom chladu, kryoterapia pre vás môže predstavovať výzvu. Pravidelnými procedúrami však zlepšíte svoju citlivosť na chlad a jeho znášanlivosť. Počas kryoterapie navyše extrémny chlad preniká len cez povrch pokožky, takže sa nedostáva hlbšie do svalov. Po procedúre preto môžete pociťovať jemné chvenie spôsobené chladom. Vystavením celého tela extrémnym teplotám pozitívne ovplyvňuje krvný obeh.
Nie. Okamžitý vplyv nízkych teplôt počas procedúry znižuje iba povrchovú teplotu tela a nemá negatívny vplyv na zdravie klienta. Naopak, kryoterapia pôsobí tak, že telo aktivuje do reakcie, ktorá vedie k posilneniu imunitného systému a vo všeobecnosti znižuje frekvenciu a intenzitu ochorení.
Áno. Kryosauna CRYO XC je ideálnym zariadením pre klientov trpiacich klaustrofóbiou, nakoľko hlava klienta zostáva mimo kabíny, a teda umožňuje klientovi a operátorovi spolu komunikovať počas celej procedúry.
Celotelová kryoterapia má za následok veľmi odlišnú reakciu tela ako je to v prípade ľadového kúpeľa. V kryosaune dochádza ku krátkemu (3 minúty) ale intenzívnemu ochladeniu suchým vzduchom, ktoré vplýva len na receptory v horných vrstvách kože.
Lokálna kryoterapia je určená na krátkodobú lokálnu/bodovú liečbu špecifických bodov na tele (tvár, kĺby atď.). Využíva prúd extrémne chladného vzduchu s teplotou od -110 °C do -150 °C.
V dôsledku maximálnej teploty (do -150 °С) si lokálna kryoterapia vyžaduje skúseného operátora, ktorý dokáže dosiahnuť potrebný stupeň ochladzovania v závislosti od vzdialenosti trysky k exponovanej koži (každý centimeter prúdu znamená zvýšenie teploty o 50 až 80 °C) a prietok.
– Kozmetológia – chladivé masáže, odstraňuje celulitídu, bojuje proti akné, rieši problémy s lupinami;
– Dermatológia – riešenie problémov s psoriázou, ekzémom;
– Liečba akútnej a chronickej bolesti, uvoľnenie kŕčov a záchvatov;
– Odstránenie zápalu a vnútornej akumulácie tekutín;
Potrebujete pomoc s niečím iným?
Kontaktujte nás.